Omron Automation & Safety A16L-AYM-24D-2
A16L-AYM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYM-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYM-24D-2.pdf
Availability of A16L-AYM-24D-2
QUANTITY
A16L-AYM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AYM-24D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYM-24D-2
Related LinksA16L-AY, A16L-AYM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYM-24D-2 Details Description
Related parts for A16L-AYM-24D-2
RES SMD 124 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 400W DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf