Omron Automation & Safety A16L-JGM-24D-1
A16L-JGM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JGM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JGM-24D-1.pdf
Availability of A16L-JGM-24D-1
QUANTITY
A16L-JGM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JGM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JGM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JGM-24D-1
Related LinksA16L-JG, A16L-JGM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JGM-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-JGM-24D-1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT .3A 12V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 15 datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 25 V datasheet.pdf