Omron Automation & Safety A16L-JRA-24D-1
A16L-JRA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JRA-24D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JRA-24D-1.pdf
Availability of A16L-JRA-24D-1
QUANTITY
A16L-JRA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JRA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JRA-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JRA-24D-1
Related LinksA16L-JR, A16L-JRA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JRA-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-JRA-24D-1
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL-IN V-OUT 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC 2820 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf