Omron Automation & Safety A16L-JWA-12-1
A16L-JWA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JWA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JWA-12-1.pdf
Availability of A16L-JWA-12-1
QUANTITY
A16L-JWA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JWA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JWA-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JWA-12-1
Related LinksA16L-J, A16L-JWA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JWA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-JWA-12-1
CAP CER 470PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
LED 17.46MM ORANGE DIFF PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf