Omron Automation & Safety A16L-JYM-5-1
A16L-JYM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JYM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JYM-5-1.pdf
Availability of A16L-JYM-5-1
QUANTITY
A16L-JYM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JYM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JYM-5-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JYM-5-1
Related LinksA16L-J, A16L-JYM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JYM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-JYM-5-1
CONN PLUG 8POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
COVERPLATE ASSY 3113/3117 SER datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 5P NC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-54V 1.4A datasheet.pdf