Omron Automation & Safety A16L-TAA-24D-1
A16L-TAA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TAA-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TAA-24D-1.pdf
Availability of A16L-TAA-24D-1
QUANTITY
A16L-TAA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TAA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TAA-24D-1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TAA-24D-1
Related LinksA16L-TA, A16L-TAA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TAA-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-TAA-24D-1
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 6.3MM TRM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
1800 L, 5MM PITCH, 3M RANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf