Omron Automation & Safety A16L-TAA-5D-1
A16L-TAA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TAA-5D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TAA-5D-1.pdf
Availability of A16L-TAA-5D-1
QUANTITY
A16L-TAA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TAA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TAA-5D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TAA-5D-1
Related LinksA16L-T, A16L-TAA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TAA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-TAA-5D-1
IC VOICE REC/PLAY 40-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TQFN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 20MHZ 8MSOP datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ MED PULSE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 365 OHM 1206 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 3MM GRN DIFF 568NM datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FRAME datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
10-Bit, 40/65/80/105 MSPS 3 V Dual A/D Converter IC datasheet.pdf