Omron Automation & Safety A16L-TAM-5-1
A16L-TAM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TAM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TAM-5-1.pdf
Availability of A16L-TAM-5-1
QUANTITY
A16L-TAM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TAM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TAM-5-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TAM-5-1
Related LinksA16L-T, A16L-TAM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TAM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-TAM-5-1
FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MOD XBEE PRO 802.15.4 RPSMA datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf