Omron Automation & Safety A16L-TGA-5D-1
A16L-TGA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGA-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGA-5D-1.pdf
Availability of A16L-TGA-5D-1
QUANTITY
A16L-TGA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TGA-5D-1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGA-5D-1
Related LinksA16L-T, A16L-TGA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-TGA-5D-1
CAP CER 15PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2924 datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 34POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCSO 670.8386MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf