Omron Automation & Safety A16L-TGM-12-1
A16L-TGM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGM-12-1.pdf
Availability of A16L-TGM-12-1
QUANTITY
A16L-TGM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGM-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TGM-12-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGM-12-1
Related LinksA16L-T, A16L-TGM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGM-12-1 Details Description
Related parts for A16L-TGM-12-1
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .100" SINGLE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
IGBT 1700V 24A 250W TO268 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 100' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
560UF 420V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf