Omron Automation & Safety A16L-TGM-12-2
A16L-TGM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGM-12-2.pdf
Availability of A16L-TGM-12-2
QUANTITY
A16L-TGM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGM-12-2
Internal Part NumberEIS-A16L-TGM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGM-12-2
Related LinksA16L-T, A16L-TGM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGM-12-2 Details Description
Related parts for A16L-TGM-12-2
THYRISTOR PROTECT BIDIR 30A SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS YELLOW 2MA TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
KJB 5C 5#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 3W3 M 30A datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf