Omron Automation & Safety A16L-TGM-24D-2
A16L-TGM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGM-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGM-24D-2.pdf
Availability of A16L-TGM-24D-2
QUANTITY
A16L-TGM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-TGM-24D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGM-24D-2
Related LinksA16L-TG, A16L-TGM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGM-24D-2 Details Description
Related parts for A16L-TGM-24D-2
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 64POS R/A LO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 125A 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf