Omron Automation & Safety A16L-TRA-24D-1
A16L-TRA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TRA-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TRA-24D-1.pdf
Availability of A16L-TRA-24D-1
QUANTITY
A16L-TRA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TRA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TRA-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TRA-24D-1
Related LinksA16L-TR, A16L-TRA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TRA-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-TRA-24D-1
IC DATA SELECTOR/MUX 2-1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 27K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1POS EXT ACT PC MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
LM 5.08/04/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf