Omron Automation & Safety A16L-TRM-12-2
A16L-TRM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TRM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TRM-12-2.pdf
Availability of A16L-TRM-12-2
QUANTITY
A16L-TRM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TRM-12-2
Internal Part NumberEIS-A16L-TRM-12-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TRM-12-2
Related LinksA16L-T, A16L-TRM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TRM-12-2 Details Description
Related parts for A16L-TRM-12-2
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .126" datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7766 128KSPS 108DB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 240MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
TERMINAL PDK 2.5/4L-PE datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM datasheet.pdf
PNEUM SUB-BASE DIN MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf