Omron Automation & Safety A16L-TWM-5-1
A16L-TWM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TWM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TWM-5-1.pdf
Availability of A16L-TWM-5-1
QUANTITY
A16L-TWM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TWM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TWM-5-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TWM-5-1
Related LinksA16L-T, A16L-TWM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TWM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-TWM-5-1
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' REVERSED datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
+3 V/+5 V/[5 V CMOS 4-/8-Channel Analog Multiplexers IC datasheet.pdf