Omron Automation & Safety A16LTRMT22S
A16LTRMT22S picture photo
Mfg. Part Number
A16LTRMT22S
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16LTRMT22S.pdf
Availability of A16LTRMT22S
QUANTITY
A16LTRMT22S Order Process
Ship out your order
Specifications of A16LTRMT22S
Internal Part NumberEIS-A16LTRMT22S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrewless Clamp
Ingress ProtectionIP40
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16LTRMT22S
Related LinksA16LT, A16LTRMT22S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16LTRMT22S Details Description
Related parts for A16LTRMT22S
LAMP CCFL 550V 6.5 X 100MM datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
IC MOSFET N-CH 40V 3.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD IGBT NPT SIC CHOPPER SP1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf