TE Connectivity AMP Connectors A1DXG-1036G
A1DXG-1036G picture photo
Mfg. Part Number
A1DXG-1036G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE-AKR10G/ AE10G / X
Datasheet Download
A1DXG-1036G.pdf
Availability of A1DXG-1036G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1DXG-1036G Order Process
Ship out your order
Specifications of A1DXG-1036G
Internal Part NumberEIS-A1DXG-1036G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Cable
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1DXG-1036G
Related LinksA1DXG, A1DXG-1036G Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A1DXG-1036G Details Description
Related parts for A1DXG-1036G
CONV DC/DC 33W 1.2-5.5VOUT 6A datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf