TE Connectivity AMP Connectors A1RXB-1036G
A1RXB-1036G picture photo
Mfg. Part Number
A1RXB-1036G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - APR10B/AE10G/X
Datasheet Download
A1RXB-1036G.pdf
Availability of A1RXB-1036G
QUANTITY
A1RXB-1036G Order Process
Ship out your order
Specifications of A1RXB-1036G
Internal Part NumberEIS-A1RXB-1036G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePlug to Cable
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1RXB-1036G
Related LinksA1RXB, A1RXB-1036G Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A1RXB-1036G Details Description
Related parts for A1RXB-1036G
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
HDM 5SMPR090F G datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf