Hirose Electric Co Ltd A2-6PA-2.54DSA(81)
A2-6PA-2.54DSA(81) picture photo
Mfg. Part Number
A2-6PA-2.54DSA(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 6POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-6PA-2.54DSA(81).pdf
Availability of A2-6PA-2.54DSA(81)
QUANTITY
A2-6PA-2.54DSA(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-6PA-2.54DSA(81)
Internal Part NumberEIS-A2-6PA-2.54DSA(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-6PA-2.54DSA(81)
Related LinksA2-6PA-2., A2-6PA-2.54DSA(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-6PA-2.54DSA(81) Details Description
Related parts for A2-6PA-2.54DSA(81)
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL T-SPLITTER 2POS 3.7MM datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf