EDAC Inc. A20-216-261-310
A20-216-261-310 picture photo
Mfg. Part Number
A20-216-261-310
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
A20-216-261-310.pdf
Availability of A20-216-261-310
QUANTITY
A20-216-261-310 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20-216-261-310
Internal Part NumberEIS-A20-216-261-310
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesA20
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports2
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
RatingsCat5
FeaturesBoard Lock
LED ColorYellow - Green
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20-216-261-310
Related LinksA20-216, A20-216-261-310 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
A20-216-261-310 Details Description
Related parts for A20-216-261-310
IC HEX BUFFR/CONV INVRT 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 120MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
COAX CONTACT RG179/187 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 2GHZ 28VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.26A DFN2020-6 datasheet.pdf
128M MSDR X16 133MHZ 65NM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
IND, PWR, 3UH, 3ARMS, SDRI NPB datasheet.pdf
1000UF 250V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf