EDAC Inc. A20-216-661-310
A20-216-661-310 picture photo
Mfg. Part Number
A20-216-661-310
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
A20-216-661-310.pdf
Availability of A20-216-661-310
QUANTITY
A20-216-661-310 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20-216-661-310
Internal Part NumberEIS-A20-216-661-310
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesA20
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports2
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
RatingsCat5
FeaturesBoard Lock
LED ColorYellow - Green
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20-216-661-310
Related LinksA20-216, A20-216-661-310 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
A20-216-661-310 Details Description
Related parts for A20-216-661-310
IC VIDEO FILTER 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X6S 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W UFRM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
600V 8.5A 3KW DC PS RM datasheet.pdf
ETHERTRAK2 I/O MODULE datasheet.pdf
15P M R/A .370 WATER RES BRKTS datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 3C UNSHD 300V datasheet.pdf