Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20111007
A20111007 picture photo
Mfg. Part Number
A20111007
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375
Datasheet Download
A20111007.pdf
Availability of A20111007
QUANTITY
A20111007 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20111007
Internal Part NumberEIS-A20111007
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20111007
Related LinksA201, A20111007 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20111007 Details Description
Related parts for A20111007
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
E3S-AT61 RECEIVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 12A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SSOP-36 STENCIL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 3MM datasheet.pdf