Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20220807CA
A20220807CA picture photo
Mfg. Part Number
A20220807CA
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375
Datasheet Download
A20220807CA.pdf
Availability of A20220807CA
QUANTITY
A20220807CA Order Process
Ship out your order
Specifications of A20220807CA
Internal Part NumberEIS-A20220807CA
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries8
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20220807CA
Related LinksA2022, A20220807CA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20220807CA Details Description
Related parts for A20220807CA
JUMPER-H1504TR/A3048Y/X 12" datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 60" GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V TO249 datasheet.pdf
DIODE SW 1A 100V 150NS DO-204AL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf