Eaton (formerly Cooper Bussmann) A203506MP
A203506MP picture photo
Mfg. Part Number
A203506MP
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375
Datasheet Download
A203506MP.pdf
Availability of A203506MP
QUANTITY
A203506MP Order Process
Ship out your order
Specifications of A203506MP
Internal Part NumberEIS-A203506MP
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A203506MP
Related LinksA203, A203506MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A203506MP Details Description
Related parts for A203506MP
PHOTODIODE LENSED 0.6X0.6MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
LED SS 12V HE RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER SCRJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH,PRESSURE SENSITIVE datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 35 V datasheet.pdf
260 MHz, 16 ] 5 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf