Eaton (formerly Cooper Bussmann) A204107R30
A204107R30 picture photo
Mfg. Part Number
A204107R30
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .375
Datasheet Download
A204107R30.pdf
Availability of A204107R30
QUANTITY
A204107R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of A204107R30
Internal Part NumberEIS-A204107R30
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits7
Number of Wire Entries7
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A204107R30
Related LinksA2041, A204107R30 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A204107R30 Details Description
Related parts for A204107R30
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 900MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 243V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
DIE RD 82 0MM datasheet.pdf