Eaton (formerly Cooper Bussmann) A207114R77
A207114R77 picture photo
Mfg. Part Number
A207114R77
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 14CIRC .375
Datasheet Download
A207114R77.pdf
Availability of A207114R77
QUANTITY
A207114R77 Order Process
Ship out your order
Specifications of A207114R77
Internal Part NumberEIS-A207114R77
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A207114R77
Related LinksA2071, A207114R77 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A207114R77 Details Description
Related parts for A207114R77
IND LGT NEON AMBER datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 25.31X22X 30.75" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf