Eaton (formerly Cooper Bussmann) A207204R35
A207204R35 picture photo
Mfg. Part Number
A207204R35
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375
Datasheet Download
A207204R35.pdf
Availability of A207204R35
QUANTITY
A207204R35 Order Process
Ship out your order
Specifications of A207204R35
Internal Part NumberEIS-A207204R35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits4
Number of Wire Entries4
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A207204R35
Related LinksA2072, A207204R35 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A207204R35 Details Description
Related parts for A207204R35
RES 1.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SIDE ELEMENT RIGHT W/FOOT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RS 80 PROFILE-2M RAL 7032/GR datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 835MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf