Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20810309
A20810309 picture photo
Mfg. Part Number
A20810309
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375
Datasheet Download
A20810309.pdf
Availability of A20810309
QUANTITY
A20810309 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20810309
Internal Part NumberEIS-A20810309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits3
Number of Wire Entries3
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20810309
Related LinksA208, A20810309 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20810309 Details Description
Related parts for A20810309
FIXED IND 390UH 80MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 500MA 580 MOHM TH datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF2637 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 3V SC70-6 datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-STR PLUG RG58 24" datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.935" 3MM 2LD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 230MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf