Sunon A2175-HBT.T.GN
A2175-HBT.T.GN picture photo
Mfg. Part Number
A2175-HBT.T.GN
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 171.5X51MM 220/240VAC
Datasheet Download
A2175-HBT.T.GN.pdf
Availability of A2175-HBT.T.GN
QUANTITY
A2175-HBT.T.GN Order Process
Ship out your order
Specifications of A2175-HBT.T.GN
Internal Part NumberEIS-A2175-HBT.T.GN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesA
Voltage - Rated240VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 171.5mm L x 151.5mm H x 51mm W
Width51mm
Air Flow200.0 CFM (5.66m³/min)
Static Pressure0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise55 dB(A)
Power (Watts)36.0W
RPM2950 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, CUR, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.240A
Voltage Range150 ~ 250VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2175-HBT.T.GN
Related LinksA2175-H, A2175-HBT.T.GN Datasheet, Sunon Distributor
A2175-HBT.T.GN Details Description
Related parts for A2175-HBT.T.GN
JUMPER-H1503TR/A3048L/X 12" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DVI/HDMI LVL SHIFTER 32WQFN datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 314MA 294 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 400MHZ 165BGA datasheet.pdf
SOLID STATE LIGHTING datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf