Eaton (formerly Cooper Bussmann) A21931507MP
A21931507MP picture photo
Mfg. Part Number
A21931507MP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 15CIRC .375
Datasheet Download
A21931507MP.pdf
Availability of A21931507MP
QUANTITY
A21931507MP Order Process
Ship out your order
Specifications of A21931507MP
Internal Part NumberEIS-A21931507MP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.250"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A21931507MP
Related LinksA2193, A21931507MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A21931507MP Details Description
Related parts for A21931507MP
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 18POS .156 30AU datasheet.pdf
WIREWAY TEE FITTING 8X8" datasheet.pdf
IC REGISTERING CLK DRIVER 176BGA datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 GRN DIFF datasheet.pdf