Omron Automation & Safety A22-CR-10A
A22-CR-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-CR-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-CR-10A.pdf
Availability of A22-CR-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-CR-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-CR-10A
Internal Part NumberEIS-A22-CR-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-CR-10A
Related LinksA22-C, A22-CR-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-CR-10A Details Description
Related parts for A22-CR-10A
IC VREF SHUNT 1.22V 8SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 20.65" datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 12POS SMD datasheet.pdf
CABLE WRAP SPIRAP 1/4" WHT 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf