Omron Automation & Safety A22-CR-11M
A22-CR-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22-CR-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22-CR-11M.pdf
Availability of A22-CR-11M
QUANTITY
A22-CR-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-CR-11M
Internal Part NumberEIS-A22-CR-11M
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-CR-11M
Related LinksA22-C, A22-CR-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-CR-11M Details Description
Related parts for A22-CR-11M
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SGL 30MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-6BARG 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
CONN 2POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf