Omron Automation & Safety A22-DB-10M
A22-DB-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-DB-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-DB-10M.pdf
Availability of A22-DB-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-DB-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-DB-10M
Internal Part NumberEIS-A22-DB-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-DB-10M
Related LinksA22-D, A22-DB-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-DB-10M Details Description
Related parts for A22-DB-10M
HOOK-UP SOLID 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
HEAT SINK 32.5 X 32.5 X 12.5MM datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 32MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 824/1850MHZ QW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf