Omron Automation & Safety A22-GB-11M
A22-GB-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22-GB-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22-GB-11M.pdf
Availability of A22-GB-11M
QUANTITY
A22-GB-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-GB-11M
Internal Part NumberEIS-A22-GB-11M
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-GB-11M
Related LinksA22-G, A22-GB-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-GB-11M Details Description
Related parts for A22-GB-11M
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 24POS R/A DUAL .163 AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 HSPA XBEE/ANT datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.82A 119 MOHM datasheet.pdf