Omron Automation & Safety A22-GG-02M
A22-GG-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22-GG-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22-GG-02M.pdf
Availability of A22-GG-02M
QUANTITY
A22-GG-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-GG-02M
Internal Part NumberEIS-A22-GG-02M
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapGreen
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-GG-02M
Related LinksA22-G, A22-GG-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-GG-02M Details Description
Related parts for A22-GG-02M
IC REG SW DL SYNC W/VID 28-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16F/MDM16H datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4TUMBLER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 23 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
REAR COVER UPPPER datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf