Omron Automation & Safety A22-HY-10A
A22-HY-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-HY-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-HY-10A.pdf
Availability of A22-HY-10A
QUANTITY
A22-HY-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-HY-10A
Internal Part NumberEIS-A22-HY-10A
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapYellow
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-HY-10A
Related LinksA22-H, A22-HY-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-HY-10A Details Description
Related parts for A22-HY-10A
CONN CAP 6POS UNIV-MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502B datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
SR BTS PCLONG 12 ASY C datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf