Omron Automation & Safety A22-MG-01A
A22-MG-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22-MG-01A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22-MG-01A.pdf
Availability of A22-MG-01A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-MG-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-MG-01A
Internal Part NumberEIS-A22-MG-01A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-MG-01A
Related LinksA22-M, A22-MG-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-MG-01A Details Description
Related parts for A22-MG-01A
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
HEATSINK CPU W/ADHESIVE 1.21"SQ datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TOOL HEAD TETRA CRIMP ADPT ASSY datasheet.pdf
UNIV ISE DESIGN SUITE BUND datasheet.pdf
TOOL INSULATION WIRE CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SOLDER HOLE PUSH datasheet.pdf