Omron Automation & Safety A22-MG-20M
A22-MG-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22-MG-20M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-MG-20M.pdf
Availability of A22-MG-20M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-MG-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-MG-20M
Internal Part NumberEIS-A22-MG-20M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-MG-20M
Related LinksA22-M, A22-MG-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-MG-20M Details Description
Related parts for A22-MG-20M
JACK BANA PANEL MT TIN BRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN 2.5MM JACK STEREO AUDIO SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 3.3K OHM 20SOIC datasheet.pdf