Omron Automation & Safety A22-SG-10M
A22-SG-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-SG-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-SG-10M.pdf
Availability of A22-SG-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-SG-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-SG-10M
Internal Part NumberEIS-A22-SG-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-SG-10M
Related LinksA22-S, A22-SG-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-SG-10M Details Description
Related parts for A22-SG-10M
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC HUB CTLR 4PORT USB 2.0 HS 36S datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 63 V datasheet.pdf