Omron Automation & Safety A22-SW-10M
A22-SW-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-SW-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-SW-10M.pdf
Availability of A22-SW-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-SW-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-SW-10M
Internal Part NumberEIS-A22-SW-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-SW-10M
Related LinksA22-S, A22-SW-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-SW-10M Details Description
Related parts for A22-SW-10M
RES SMD 191KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TXRX SDH/SONET/ATM HS 64-LQFP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 2.59GHZ datasheet.pdf