Electroswitch A223P32DAV2B
A223P32DAV2B picture photo
Mfg. Part Number
A223P32DAV2B
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V
Datasheet Download
A223P32DAV2B.pdf
Availability of A223P32DAV2B
QUANTITY
A223P32DAV2B Order Process
Ship out your order
Specifications of A223P32DAV2B
Internal Part NumberEIS-A223P32DAV2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.5VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length11.38mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesSatin Chrome Actuator
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A223P32DAV2B
Related LinksA223P3, A223P32DAV2B Datasheet, Electroswitch Distributor
A223P32DAV2B Details Description
Related parts for A223P32DAV2B
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf
STARTKIT STARTER KIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO3PF datasheet.pdf