Electroswitch A223T11TZQ
A223T11TZQ picture photo
Mfg. Part Number
A223T11TZQ
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
A223T11TZQ.pdf
Availability of A223T11TZQ
QUANTITY
A223T11TZQ Order Process
Ship out your order
Specifications of A223T11TZQ
Internal Part NumberEIS-A223T11TZQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.89mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout Dimensions-
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A223T11TZQ
Related LinksA223T, A223T11TZQ Datasheet, Electroswitch Distributor
A223T11TZQ Details Description
Related parts for A223T11TZQ
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 2.5V X7T 0402 datasheet.pdf