Omron Automation & Safety A22EL-M-12A-11
A22EL-M-12A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-12A-11
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-12A-11.pdf
Availability of A22EL-M-12A-11
QUANTITY
A22EL-M-12A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-12A-11
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-12A-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-12A-11
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-12A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-12A-11 Details Description
Related parts for A22EL-M-12A-11
SMART DONGLE ENTRY LVL W/PCB MOD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
ADC 16BIT 65MSPS DUAL 64-LFCSP datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf