Omron Automation & Safety A22EL-M-24A-02
A22EL-M-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-24A-02
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-24A-02.pdf
Availability of A22EL-M-24A-02
QUANTITY
A22EL-M-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-24A-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-24A-02
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-24A-02 Details Description
Related parts for A22EL-M-24A-02
RES 1.6K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 8MM 1DGT RED CA SMD datasheet.pdf
IC TXRX BIDIRECT HI SPEED 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.7A 154 MOHM SMD datasheet.pdf
IC 4-BIT BINARY COUNTER 14-DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVER 8BIT NON-INV 24SOIC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LMTSW PLUNGER .50M CABLE datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 250V datasheet.pdf