Omron Automation & Safety A22EL-M-24A-11B
A22EL-M-24A-11B picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-24A-11B
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-24A-11B.pdf
Availability of A22EL-M-24A-11B
QUANTITY
A22EL-M-24A-11B Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-24A-11B
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-24A-11B
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-24A-11B
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-24A-11B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-24A-11B Details Description
Related parts for A22EL-M-24A-11B
REG ISR 3A 3.3V ADJ VRT TH 12SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A TO-268 D3 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M CONN MOD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .070" DIA W/ LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf