Omron Automation & Safety A22EL-M-T2-02
A22EL-M-T2-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-T2-02
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-T2-02.pdf
Availability of A22EL-M-T2-02
QUANTITY
A22EL-M-T2-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-T2-02
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-T2-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-T2-02
Related LinksA22EL-, A22EL-M-T2-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-T2-02 Details Description
Related parts for A22EL-M-T2-02
FIXED IND 680UH 320MA 3.25 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V 6-UDFN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENERGY METER W/OSC 24SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FPGA 412 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf