Omron Automation & Safety A22L-CA-24A-02M
A22L-CA-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CA-24A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CA-24A-02M.pdf
Availability of A22L-CA-24A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CA-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CA-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-CA-24A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CA-24A-02M
Related LinksA22L-CA, A22L-CA-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CA-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-CA-24A-02M
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
BOX CLOSED BIN 18X6X4-1/2 datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG R 12-10 1/4 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V HD 8-SOIC datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 6-SOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf