Omron Automation & Safety A22L-CA-6D-11A
A22L-CA-6D-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CA-6D-11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CA-6D-11A.pdf
Availability of A22L-CA-6D-11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CA-6D-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CA-6D-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CA-6D-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CA-6D-11A
Related LinksA22L-CA, A22L-CA-6D-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CA-6D-11A Details Description
Related parts for A22L-CA-6D-11A
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
DC-DC CONVERTER 15V 4A SGL OUT datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.787 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 503POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 350V 0.085A SOT23-3 datasheet.pdf
58 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC datasheet.pdf