Omron Automation & Safety A22L-CA-T2-20A
A22L-CA-T2-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CA-T2-20A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CA-T2-20A.pdf
Availability of A22L-CA-T2-20A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CA-T2-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CA-T2-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-CA-T2-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CA-T2-20A
Related LinksA22L-CA, A22L-CA-T2-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CA-T2-20A Details Description
Related parts for A22L-CA-T2-20A
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 16OUT 15' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SR BTS FT 4 ASY R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf