Omron Automation & Safety A22L-CG-12A-02M
A22L-CG-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-12A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-12A-02M.pdf
Availability of A22L-CG-12A-02M
QUANTITY
A22L-CG-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-12A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-12A-02M
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-CG-12A-02M
IGBT 600V 23A 100W D2PAK datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN MINI OSP JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SIL VERT PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf